Beskydy se nachází na východě Moravy při hranicích s Polskem a Slovenskem. Jsou součástí Vnějších Karpat, které představují pásmo složité horské soustavy. Největší část Beskyd se nazývá Moravskoslezské Beskydy, dále jsou zde Vsetínské vrchy, Veřovické vrchy, Slezské Beskydy a na jihu moravská část Javorníků. V Beskydách se střídají se pahorkatiny, vrchoviny a hornatiny. Nejvyšší vrchol Beskyd je Lysá hora (1324 m), významné vrcholy svou výškou jsou například Smrk, Kněhyně nebo Radhošť. Lanovka vede na vrcholy Radhošť a Javorový. Beskydy jsou chráněné území, rozkládá se zde největší chráněná krajinná oblast v České republice (CHKO Beskydy).

Pokud chcete trávit dovolenou aktivněji, vydejte se do Beskyd. Na své si přijdete jak v létě, tak i v zimě. V Beskydách je velké množství skiareálů, nejvíce navštěvovaná lyžařská centra jsou na Pustevnách, na Bílé, na Bečvě, v Malenovicích, na Morávce, na Krásné na Neladné, na Soláni, ve Velkých Karlovicích, v Karolínce, na Vsáckém Cábu, ve Valašské Bystřici, Palkovicích a na Starých Hamrech – Gruň., na Kohútce a u Nového Hrozenkova, na Javorovém, v Dolní Lomné, Horní Lomné (Přelač), v Mostech u Jablunkova.

 

Jeseníky jsou největší pohoří na Moravě. Rozkládají se na ploše 740 km². Jejich nejvyšším vrcholem a zároveň druhým nejvyšším bodem České republiky je Praděd (1492 m n.m). Jeseníky se rozprostírají na severu Moravy a hraničí s Polskem. V Jeseníkách rozlišujeme tři hlavním části a to Nízký Jeseník, Králický Sněžník a Hrubý Jeseník. Na území Jeseníků je také stejnojmenná chráněná oblast (CHKO Jeseníky). Ve znaku CHKO Jeseníky je rostlina zvonek jesenický, která roste pouze zde. Z kočkovitých šelem tu můžeme spatřit rysa ostrovida.

V Jeseníkách se nachází více než tři desítky lyžařských středisek: Praděd – Ovčárna, Červenohorské sedlo, Malá Morávka – Karlov, Ramzová, Ostružná, Petříkov, Branná, Dolní Morava – Sněžník, Staré Město – Hynčice, Staré Město – Kunčice, Stříbrnice – Návrší,Paprsek, Klepáčov – Skřítek, Loučná – OAZA, Loučná – Kocián, Kouty – Kareš, Kouty – Šindelná, Vernířovice – Brněnka, Lipová – Miroslav, Lipová – Lázeňský vrch, Filipovice, Přemyslov, Vrbno pod Pradědem, Zlaté Hory – Horní Údolí, Karlova Studánka, Andělská Hora, Ludvíkov, Krnov – Šelenburk.

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím České republiky a rozkládají se mezi Lužickými horami a Krkonošemi. Nejvyšší vrchol Jizerských hor na území České republiky je Smrk (1124 m n.m.), řada dalších vrcholů přesahuje 1000 m n.m. (Jizera - 1122 m, Bukovec1005 m). Část pohoří Jizerských hor a také jejich nejvyšší vrchol Wysoka Kopa se nachází na území Polska. K Jizerským horám přiléhá na jihozápadě Ještědský hřeben.
V Jizerských horách se nachází i jedna z nejstarších chráněných krajinných oblastí v České republice (CHKO Jizerské hory), která . Na svazích Jizerských hor pramení řeky Desná, Kamenice, Lomnice, Jizera a Nisa.

Jizerské hory mají příznivé podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku i pro zimní sporty. Jizerská magistrála patří k nejznámějším trasám pro běh na lyžích v České republice, délka Jizerské magistrály je přibližně 115 km. Pro sjezdové lyžování je možné využít lyžařská střediska Tanvaldský Špičák, Bedřichov, Severák, Ještěd, Kořenov, Černá Říčka, Desná – Parlament, Příchovice, Josefův Důl nebo Zásada.

Krkonoše se řadí mezi nejznámější hory v Čechách a to nejen díky tomu, že se zde nachází nejvyšší hora republiky – Sněžka (1 602 m n. m.). Rozkládají se na severu České republiky při hranici s Polskem a nadmořská výška se pohybuje přibližně od 300 do 1602 m n.m.  Krkonoše jsou z velké části chráněny – Krkonoššký národní park.  Byly vyhlášeny biosférickou rezervací Unesco.
 
Krkonoše se rozdělují na Západní Krkonoše (Benecko, Harrachov, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice), Centrální Krkonoše (Horní Mísečky, Lánov, Strážné, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí) a Východní Krkonoše (Černý Důl, Horní Malá Úpa, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Svoboda nad Úpou). 

Na území Krkonoš se nachází mnoho zajímavostí a na milovníky přírody tu čekají přírodní pozoruhodnosti jako například Úpská rašelina, vodopády (Labský, Pančavský), jezera (Velký a Malý rybník na polské straně), Dvorský les, či Bozkovské jeskyně. Na celém území Krkonoš je možné spatřit vzácnou flóru a faunu. 

V zimním období patří Krkonoše zejména milovníkům lyžování, právě tyto hory jsou označovány za lyžařský ráj. Kvalitní lyžařská střediska nabízejí upravené sjezdovky i běžecké tratě a vše, co k lyžování patří (školy lyžování, půjčovny lyží, skibusy). Lyžovat můžete v lyžařských centrech: Harrachov, Paseky nad Jizerou, Rokytnice n. Jizerou, Jablonec n. Jizerou, Vysoké nad Jizerou, Benecko, Vítkovice, Špindlerův Mlýn, Strážné, Kněžický Vrch, Černá Hora-J.Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Mala Úpa, Černý Důl, Mladé Buky, Dolní dvůr, Žacléř a dalších.

Krušné hory tvoří přirozenou hranici mezi Českou republikou a Německem. Jedná se o souvislé horské pásmo táhnoucí se v délce přes 130 a šířkou 25 km. Největší výškový rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem Krušných hor je700 m. Z geomorfologického hlediska se Krušné hory dělí na Klínoveckou a Loučenskou hornatinu. Na českém území zaujímají rozlohu 1 607 km2. Nejvyšší vrchol Krušných hor je Klínovec (1 244 m n. m.). Krušné hory jako celek chráněny nejsou, ale nachází se zde přes 30 chráněných území.
Milovníci zimních sportů ocení v Krušných horách skvělé podmínky pro vyžití. Krušnohorská lyžařská magistrála z Hory Svaté Kateřiny severovýchodním směrem s délkou cca 30 km. Velmi oblíbenými středisky jsou například Klínovec (na vrcholu stojí rozhledna s televizní věží), Boží Dar, Jáchymov, Kovářská, Kraslice, Pernink, Abertamy, Cínovec, Telnice a samozřejmě mnoho dalších. Krušné hory nabízejí mnoho možností pro letní rekreaci, horskou turistiku nebo cyklistické výlety.

 

Orlické hory se rozkládají ve východních Čechách a tvoří je asi 50 km dlouhý hřbet. Na tomto území se nachází stejnojmenná chráněná krajinná oblast (CHKO Orlické hory). Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná tyčící se 1 115 m nad mořem. Dalšími významnými vrcholy jsou Vrchmezí (1084 m n.m.), Malá Deštná (1090 m n.m.), Šerlich (1025 m n.m.), Annenský vrch (995 m n.m.) nebo Zakletý (991 m n.m.). Nadmořská výška v Orlických horách se pohybuje v rozmezí 416 m (na řece Bělé) až 1115 m(Velká Deštná). V geomorfologickém členění členíme Orlické hory do tří částí – Deštenská hornatina, Mladkovská hornatina a Bukovohorská hornatina. K Orlickým horám patří i jejich podhůří, tzv. Podorlická pahorkatina.

V Orlických horách naleznete pás opevnění (budovaný před druhou světovou válkou), který sloužil na obranu před očekávaným útokem Německa. Orlické hory poskytují mnoho možností pro turistiku a lyžování. Známá lyžařská centra jsou Říčky, Deštné, Rokytnice V Orlických horách, České Petroviče, Jadrná nebo Čenkovice.

 

Šumava se nachází na jihozápadní hranici České republiky při hranicích s Německem a Rakouskem. Délka tohoto pohoří (od údolí Chodské Úhlavy k Vyšebrodskému průsmyku) je asi 120 km, šířka Šumavy na některých místech dosahuje 45 km.

Nejvyšším vrcholem Šumavy je na německé straně Velký Javor (1456 m), v české části to je Plechý (1378 m). UNESCO vyhlásilo Šumavu  v roce 1990 biosférickou rezervací. Na území Šumavy se také nachází největší národní park Šumava (rozloha 680 km2) a stejnojmenná CHKO o rozloze 163 000 ha.

Sedačkové lanovky zpřístupňují některé vrcholy, například se jedná o Pancíř, Špičák, nebo Churáňov, odkud je možné podnikat nejrůznější výlety.

Šumava nabízí množství možností jak pro letní, tak pro zimní rekreaci. Po celém území Šumavy se nachází síť  asi 500 km značených turistických tras, okolo 350 km cyklotras, 340 km lyžařských běžeckých tras a 59 km určených pro vodní turistiku. K nejvýznamnějším střediskům rekreace patří Špičácké sedlo, Zadov a Churáňov, Antýgl, Srní, Modrava nebo Lipenská vodní nádrž.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>